WA State Teams

Vision: To select the best emerging talent across the State to represent Western Australia at the National Netball Championships.

The State Program is an integral step in the Netball WA pathway. We are looking for athletes who are ready to embark on the journey and enjoy the challenge.

Click below to learn more about the National Netball Championships.
CLICK HERE

The 2021 WA 17 & Under and 19 & Under Teams have been selected. These teams will compete at the National Netball Championships that will be held in Hobart from 6-11 July, 2021.
 
2022 Trial information will be located here later in the year.





NAME GIG WANL CLUB ASSOCIATION
Lily Anderson Southside Demons Southern Districts
Ruth Aryang (WAIS) ECU Souwest Jets Swan Districts
Riley Burd East Freo Sharks Fremantle
Georgie Cleaver Western Roar Fremantle
Jasmah Haywood Rangers Swan Districts
Zjana Herangi Curtin Hamersley Comets Wanneroo Districts
Jamaica Jauncey Curtin Hamersley Comets Wanneroo Districts
Scarlet Jauncey Curtin Hamersley Comets Wanneroo Districts
Teagan Sawatzky West Coast Warriors Wanneroo Districts
Maya Kenny Western Roar Fremantle
Indiana Squiers East Freo Sharks Fremantle
Tayla Styles Rangers Swan Districts

Training Partners

NAME GIG WANL CLUB ASSOCIATION
Rebekah Aynsley Rangers Perth
Boudene Huckle Western Roar Wanneroo Districts
Hayley Jones * East Freo Sharks Fremantle
* In team out injured

State Team Officials

HEAD COACH: Samantha Lee ASSISTANT COACH: Julie Cleverley SPECIALIST COACH: Jessica Eales MANAGER: Candy Bate PHYSIOTHERAPIST: Daniel Stead ANALYST: Malcolm Wright





NAME GIG WANL CLUB ASSOCIATION
Elizabeth Dronfield Curtin Hamersley Comets Wanneroo Districts
Sophie Eastaugh East Freo Sharks Fremantle
Taylor Finch East Freo Sharks Fremantle
Madison Gauntlett Curtin Hamersley Comets Fremantle
Emily Hathaway Southside Demons Fremantle
Abbey Hicks (WAIS) East Freo Sharks Fremantle
Cleo Kenny Western Roar Fremantle
Emma Putt (WAIS) Western Roar Perth
Rylee Hall Western Roar Joondalup
Sienna McDonald Western Roar Perth
Montana Turnbull Southside Demons Fremantle
Shakayla Ugle East Freo Sharks Fremantle

Training Partners

NAME GIG WANL CLUB ASSOCIATION
Chloe Harrison Southside Demons Wanneroo Districts
Brooke Repacholi (WAIS) * ECU Souwest Jets Leschenault
Trinity Rond (WAIS) * Western Roar Perth
Grace Sinclair Rangers Noranda
* In team out injured

State Team Officials

HEAD COACH: Nicole Prothero ASSISTANT COACH: Melanie Rainey SPECIALIST COACH: Ingrid Colyer MANAGER: Janine Bennett PHYSIOTHERAPIST: Dave Moala