NAIDOC Netball Carnival reaches new heights

The NAIDOC Netball Carnival has again cemented itself as one of the largest Indigenous sporting events in Australia, with over 110 teams converging on the Wembley Sports Park yesterday.

More than 3,000 people passed through the gates of the State Netball Centre and Perth Netball Association to take part in the Carnival, with the day again proving a wonderful celebration of Indigenous culture and achievement, with teams travelling from across the State to proudly represent their communities.

For the first time, the competition featured a bespoke netball designed by Narrogin Grassroots Site and Shooting Stars participant, Shontae Jetta.

The ball was made possible by Netball WA’s partnership with the Insurance Commission of Western Australia, promoting the Belt Up message.

Netball WA Chief Executive Officer, Simon Taylor, said it was a fantastic highlight of the governing body’s NAIDOC Week celebrations, which was focused around the theme of Voice. Treaty. Truth.

“It’s always wonderful to see the NAIDOC Netball Carnival grow in stature each year and I would like to thank everyone involved for making it another successful day,” Taylor said.

“We are incredibly fortunate to host this event after inheriting it over a decade ago, following many years of hard work by the Indigenous community, and to see it continue its standing as one of the most distinguished events on our calendar is something we’re all proud of.”

“On behalf of Netball WA, I congratulate the players, coaches, umpires, officials, volunteers and families who travelled to add another successful chapter to the rich history of this event.”

The Carnival saw over 1,000 athletes take to the courts from the Suncorp NetSetGO division through to the Mixed Division, which was run for the first time this year.

Three major trophies were awarded on the day, with the Josie Janz-Dawson Award for the Best and Fairest Player across all junior divisions awarded to Emily Blurton from the Bunbury Morditj Yorgas, the Senior MVP Award presented to Kylie Taylor from the Katanning Aboriginal Grassroots Site, while the Community TAB Spirit Award was presented for the first time and won by Yvonne Kelly-Osborne from the Jatu Flyers.

The NAIDOC Netball Carnival again served as a wonderful platform for off-court education as well, with a series of service providers attending the event, while the day was also well supported by Partners the Gold Industry Group, Healthway promoting the Fuel to Go and Play message, the Insurance Commission of Western Australia, promoting the Belt Up message, the Department of Local Government, Sport and Cultural Industries, the University of Western Australia and VenuesWest.

For more coverage of the 2019 NAIDOC Netball Carnival, including photos and videos, head to Netball WA’s Facebook page here.

2019 NAIDOC Netball Carnival Results
12U BLACK DIVISION
Runners Up: Jatu Flyers
Winners: Bunbury Morditj Yorgas
Runner Up MVP: Shaya Yarran
MVP: Emily Blurton

12U RED DIVISION
Runners Up: Djets
Winners: Albany Grassroots Site
Runner Up MVP: Evie O’Rielly
MVP: Stephanie Farmer

14U BLACK DIVISION
Runners Up: Noranda Grassroots Site
Winners: Albany Grassroots Site
Runner Up MVP: Shaniqua Ugle
MVP: Paige Narkle

14U RED DIVISION
Runners Up: Southern Districts Netball Association
Winners: Lightning Strikes
Runner Up MVP: Tanayah Willets
MVP: Tia Price

14U YELLOW DIVISION
Runners Up: Jatu Flyers
Winners: Dream Team
Runner Up MVP: Tiffany Bell
MVP: Amelia Eades

14U ORANGE DIVISION
Runners Up: Sister Girl
Winners: Birdi Birdi
Runner Up MVP: Layla Nelson
MVP: Montana Reidy

16U BLACK DIVISION
Runners Up: Geraldton Grassroots Site
Winners: Albany Grassroots Site
Runner Up MVP: Shanti Riches
MVP: Joyce-Leanne Daniels

16U RED DIVISION
Runners Up: Katanning Grassroots Site
Winners: Fremantle Thunder
Runner Up MVP: Caitlin Ugle
MVP: Melita Davey

18U DIVISION
Runners Up: Flames
Winners: Southern Districts Netball Association
Runner Up MVP: Keeley Woodley
MVP: Tei-Hahn Woodley

OPEN D DIVISION
Runners Up: Katanning Grassroots Site
Winners: Djookan Yorgas
Runner Up MVP: Holly Smith
MVP: Kylie Taylor

OPEN C DIVISION
Runners Up: Djokanka
Winners: Morditj Yorgas
Runner Up MVP: Peta Bennett
MVP: Hayley Thompson

OPEN B DIVISION
Runners Up: Kala
Winners: Noranda Grassroots Site
Runner Up MVP: Yvonne Ryder
MVP: Teya Jamieson

MIXED DIVISION
Runners Up: Miss NAIDOC Mixed
Winners: Kwinana Grassroots Site
Runner Up MVP: Pauly Garlett
MVP: Marlon Johns

Community TAB Spirit Award: Yvonne Kelly-Osborne
Josie Janz-Dawson Award: Emily Blurton
Senior MVP Award: Kylie Taylor